poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Wybór bursy: czym warto się kierować?

Wybór bursy jest jak wybór szkoły czy mieszkania. Nie chcemy, by pobyt w niej był nieprzyjemny i wiązał się z przymusem, dlatego staramy się znaleźć taką, która spełnia większość (jeśli nie wszystkie) naszych wymagań. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze? Zapraszamy do rozwinięcia!


ODLEGŁOŚĆ

Mało kto ma ochotę wstawać dużo wcześniej niż powinien tylko dlatego, że droga do szkoły komunikacją miejską rano zajmuje godzinę albo i dłużej. Czasem tego nie przemyślimy, czasem tego właśnie chcemy – możemy wtedy w spokoju poczytać, pouczyć się; jednak na dłuższą metę jest to męczące. Spróbuj więc znaleźć bursę stosunkowo blisko Twojej szkoły. Docenisz po pewnym czasie, że szybszy powrót daje więcej czasu na przyjemności i naukę.


WARUNKI

Rozpadające się łóżka, zagrzybione kabiny prysznicowe, odpadające drzwiczki szafki, kradzieże – nie chciałabyś mieszkać w takich warunkach, jestem tego pewna. Dlatego upewnij się, czy bursa, którą wybrałaś, warta jest pieniędzy, które musisz płacić za pobyt, i Twojego zdrowia. Dowiedz się również, czy okolica, w której usytuowana jest Twoja bursa, jest bezpieczna. Są bowiem rejony, gdzie po zmroku lepiej nie wychodzić samej.
Z drugiej strony, nie wymagaj od bursy warunków jak z hotelu pięciogwiazdkowego. Jedna jest lepsza, druga trochę gorsza pod tym względem, ale za średnio 100 złotych czesnego miesięcznie nie masz co wymagać VIP-owskiego apartamentu.

ATMOSFERA

Zapytaj mieszkańców bursy, jak oni oceniają wychowawców, mieszkanie, warunki oraz jaka panuje atmosfera. Nigdy nie wiadomo, czy nie będziesz czuła się jak w wojsku, pod czujnym okiem surowych pedagogów.


POŁĄCZENIE

Upewnij się, że dojazd do szkoły nie jest trudny. Ważna jest lokalizacja w bliskim sąsiedztwie kilku linii tramwajów i autobusów – najlepiej jadących bezpośrednio, bez zbędnych przesiadek. Nawet nie wiesz, jak bardzo to ułatwia życie.

I to by było na tyle. Mamy nadzieję, że ten post, choć krótki, okaże się pomocny. Jeśli już nie w tym roku, to w przyszłym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz